Tento web používa súbory cookie len na analýzu anonymnej návštevnosti. Ďalšie informácie
Oľga Luptáková program

Program

Skalica musí mať jasne stanovenú filozofiu. Keď si určíme cestu, nezostáva priestor na výhovorky a odpočet práce je potom veľmi prehľadný. Ako kandidátka na primátorku preto nebudem sľubovať nesplniteľné. Nebudem sa ani skrývať za všeobecné frázy, ktorých význam ide do stratena. O vašu dôveru sa uchádzam s riešením štyroch výziev, ktoré spolu so zlepšením starostlivosti o seniorov a s podporou rozvoja školstva, športu a kultúry dokážeme naplniť. Dávam svoj prísľub, že v nadchádzajúcom volebnom období spoločne:

1 Vybudujeme mestský park

Dopravné ihrisko zaberá viac ako 160 árov a s výnimkou pár závodov slúži celoročne hlavne na aktívny oddych. Keď sa prechádzam okolo, vždy si hovorím, aká je škoda, že na tomto mieste už dávno nestojí mestský park. O to viac si to všímam v lete, keď je veľa rodičov i detí na priamom slnku a nemajú sa kde schovať do tieňa. Rada by som preto tento priestor pretvorila. Viem si predstaviť, že v ostrovčekoch medzi dráhou vzniknú miesta pre ihriská, workout alebo odpočinkovú zónu s pár stromami. Mám pred očami, ako krásne sú v noci nasvietené hradby a pri západe slnka si v rámci pikniku vychutnávame premietanie filmu. Na zelené projekty bude v novom programovacom období vyčlenených viac ako 4 miliardy eur. Urobím všetko pre to, aby sme túto myšlienku uskutočnili a zanechali odkaz na generácie dopredu.

Vizualizácia parku v Skalici

2 Zlepšíme parkovaciu situáciu

Parkovacia situácia sa z roka na rok zhoršuje. Vyžaduje si však komplexné riešenie, pretože akýkoľvek čiastočný zásah problém len oddiali alebo posunie do iných ulíc. Ako primátorka preto budem apelovať na to, aby sme hneď v prvých mesiacoch prijali zhodnú parkovaciu politiku pre celú centrálnu mestskú zónu. Spolu s ňou budem aktívne pracovať na tom, aby sme pre prevádzkarov a ich zamestnancov našli riešenie v podobe záchytných parkovísk. Otvorím tiež cestovný poriadok MHD tak, aby po novom stála i v centre mesta a reflektovala novo rozrastajúce sa štvrte v Skalici. Môj primárny a viacgeneračný cieľ však je, aby sme postupne spojili všetky časti mesta bezpečnými cyklokoridormi. Súbor týchto opatrení by mal výrazne spomaliť zhoršujúcu sa situáciu a vniesť trochu dynamiky do mestskej dopravy.

Parkovacia situácia v Skalici

3 Vyriešime čistotu v meste

Čistota v meste je pre mňa jednou z najväčších výziev. Je to síce otázka základnej údržby, skôr než vizionársky cieľ, ale je to v prvom rade vizitka Skalice a prvá vec, ktorú si my občania a návštevníci všímame. V minulosti bolo možné vďaka vysokej nezamestnanosti zaistiť čistotu na veľmi dobrej úrovni, pretože počet ľudí na aktivačných prácach, ktorí sa o ňu primárne starali, sa pohyboval v desiatkach. Za posledné roky sa podmienky zmenili a ja skláňam klobúk pred Správou mestského majetku a Veposom, čo z toho mála dokážu každoročne zabezpečiť. Ak ale chceme čistotu v meste vrátiť na úroveň spred desiatich rokov, musíme ju mať ako jednu z priorít a tomu prispôsobiť i samotné financovanie.

Čistota v meste Skalica

4 Pomôžeme s dostupným bývaním

Dostupné nájomné bývanie je dnes témou viac ako kedy predtým. Ceny na trhu nehnuteľností sú pre rodiny a najmä mladých ľudí neprijateľné. Preto možnosť, ktorú mesto roky ponúkalo v podobe mestských nájomných bytov, bolo výbornou štartovacou príležitosťou pre mnohých Skaličanov. V ostatných rokoch mesto zastavilo čerpanie príspevku zo Štátneho fondu rozvoja bývania a zastavilo aj samotnú výstavbu nájomných bytov. Ako primátorka sa zasadím o reštart. Keďže mi však záleží na tom, aby sme nestavali len hlava-nehlava a na konci dňa zistili, že nám v tejto zóne chýba detské ihrisko, miesto na oddych alebo dostatok parkovacích miest, budem iniciovať otvorenie územného plánu. Chcem, aby nová výstavba zodpovedala 21. storočiu. Tak po estetickej, ako aj po funkčnej stránke.

Dostupné bývanie v Skalici


Všetky témy budú hlbšie rozobrané v nadchádzajúcej sérii audio rozhovorov. Ak vás čokoľvek zaujíma a máte nejaké otázky, môžete mi napísať cez formulár na tejto stránke alebo do správy na mojom facebooku.

Máte otázky k môjmu programu?